Acrylic Products
We are a leading Manufacturer of polycarbonate sheet clear, acrylic sheet, basketball backboards, acrylic boxes, acrylic rods and acrylic rod for cnc turning from Coimbatore, India.
Polycarbonate Sheet Clear
Approx. Price: Rs 32 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 sq ft |
| Thickness | 2 mm |
| Length | 8 ft |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Width | 4 ft |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Clear Poly Carbonate Sheet PC Clear brand 8 feet X 4 feet available from 1.5 mm t 12 mm thickness
Additional Information:
- Production Capacity: 100 ton
Approx. Price: Rs 36 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Color | Transparent |
| Size | 4 x 3 Feet |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Used In Everything From Windows And Wall Partitions To Lighting Fixtures And Canopies. |
| Material | Acrylic |
| Brand | Long Last Polymers |
We offer to our clients a high quality range of
Acrylic Sheet that is procured from reliable manufacturers and suppliers. Our range of Acrylic Sheet finds application in architecture, event management, novelties and gifts industry. We also deal in Acrylic Sheets that have been custom designed on parameters such as design, shape, dimension and size.
Note-Also available in Pink, Black, Blue, Red, Orange, etc color.
Approx. Price: Rs 36 / sq ftGet Latest Price Product Details:
We offer to our clients a high quality range of
Acrylic Sheet that is procured from reliable manufacturers and suppliers. Our range of Acrylic Sheet finds application in architecture, event management, novelties and gifts industry. We also deal in Acrylic Sheets that have been custom designed on parameters such as design, shape, dimension and size.
Note-Also available in Pink, Black, Blue, Red, Orange, etc color.
Approx. Price: Rs 8,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Long Last Polymers |
| Usage/Application | Basket Ball |
| Material | Acrylic |
| Size | 1200 mm x 1800 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 18 mm |
Basketball Backboards dealers in coimbatore
Basketball Backboards suppliers in coimbatore
Basketball Backboards dealers in tamil nadu
Basketball Backboards suppliers in tamil nadu
Approx. Price: Rs 200 / BoxGet Latest Price Product Details:
| Material | Acrylic |
| Usage/Application | Household, Gifting |
| Shape | Square |
| Size | 6 x 6 x 8 Inch |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Long Last Polymers |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
| Thickness | 4 mm |
Available with us in various sizes and designs, the offered
Acrylic Light Box are appreciated for its impeccable finish, durability and contemporary design. Total quality management, ensure that the quality of the offered acrylic boxes is maintained as per the industry laid norms.
Approx. Price: Rs 480 / KgGet Latest Price Product Details:
| Material | Acrylic |
| Diameter | 30 mm |
| Color | Transparent |
| Shape | Circular |
| Brand | Long Last Polymers |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1 m |
With the constant support of our team of experts, we are engaged in offering a wide assortment of
Acrylic Rods. We offer various kinds of rods in terms of different sizes, colors, shapes.
acrylic rod for CNC turning
Approx. Price: Rs 40 / PieceGet Latest Price Acrylinc rod dealers in coimbatore
Acrylinc rod suppliers in coimbatore
Acrylinc rod dealers in tamil nadu
Acrylinc rod suppliers in tamil nadu