Hylam Products
Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer hylam sheet, hylam rod, hylam sheets, hylam rods and hylam washers.
Approx. Price: Rs 23 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Size | 4 x 2 Feet |
| Brand | Long Last Polymers |
| Material | Hylam |
| Density | 1.9 g/cm3 |
| Temperature | 100 to 1800 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
Our organization is engaged in offering quality proven range of
Hylam Sheet, which finds usage in varied industrial applications. Available sizes and cut pieces, these sheets are manufactured using quality assured raw material, which is sourced from renowned vendors. Stringently checked and tested, these custom tailored sheets are offered at cost effective prices.
Approx. Price: Rs 120 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Electrical Insulation |
| Brand | Long Last Polymers |
| Diameter | 25 mm |
| Material | Hylam |
| Country of Origin | Made in India |
We are specialized in offering a broad assortment of
Hylam Rod as per Customer's drawing and requirement using phenolic based laminated sheets like hylam, glass, epoxy etc. We offer these parts in numerous designs and sizes. Being very effective in insulating properties, these parts find applications in various industries like electric motors, transformers and switch gears.
Approx. Price: Rs 280 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 1mm-50mm |
| Color | Grey |
| Usage/Application | All |
| Brand | Lamtuf, Phinolam |
| Material | best |
| quality | best |
| product | good |
We are dealing in hylam sheets . we are providing the best quality of this product
Approx. Price: Rs 300 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Color | as per the availability |
| Shape | Round |
| Usage/Application | multi |
| Material | best |
| pattern | good |
| quality | best |
We are dealing in Hylam Rods. We are providing the best quality of this products
Approx. Price: Rs 2 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Hylam |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Color | Brown |