Nylon Sheets & Rods
Providing you the best range of nylon square rods, nylon rod, nylon sheet, nylon rods, nylon products and cast nylon sheets with effective & timely delivery.
Approx. Price: Rs 300 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Color | White |
| Material | Nylon |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Long Last Polymers |
| Design/Pattern | Plain |
Approx. Price: Rs 330 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Material | Nylon |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Brand | Long Last Polymers |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 13 mm |
| Hardness | 75% |
| Length | 24 Inches |
We are widely well reckoned as one of the salient
Nylon Rod suppliers from India. Our extruded Nylon rod is procured from the highly prestigious manufacturers who manufacture their products from the genuine quality raw material. Rugged and strong structure ensures its durability and enhances its performance. Our Nylon rod is widely renowned in the domestic as well as in the international market due to its tear & wears resistance, light weight, high tensile strength and toughness. Our Nylon rod is widely renowned in the domestic as well as in the international market due to its tear & wears resistance, light weight, high tensile strength and toughness.
Approx. Price: Rs 350 / kgGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Color | White |
| Brand | Long Last Polymers |
| Pattern | Plain |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Nylon |
| Temperature Range | -40 to 225 Degree F |
Approx. Price: Rs 90 / KgGet Latest Price We are widely well reckoned as one of the salient nylon round rod suppliers from India. Our extruded nylon rod is procured from the highly prestigious manufacturers who manufacture their products from the genuine quality raw material. Rugged and strong structure ensures its durability and enhances its performance. Our nylon rod is widely renowned in the domestic as well as in the international market due to its tear & wears resistance, light weight, high tensile strength and toughness. Our nylon rod is widely renowned in the domestic as well as in the international market due to its tear & wears resistance, light weight, high tensile strength and toughness.
Approx. Price: Rs 260 / KgGet Latest Price We have in store for our customers a comprehensive range of Nylon Products that are available in the form of rods, bushings, tubes, sheets, blocks and in different specifications mentioned by our esteemed customers. The products have high softening point, high mechanical strength, low coefficient of friction, weak acid, alkali and general solvents. Besides these, nylon products are highly acclaimed for their shock-absorbing nature, self-extinguishing nature, oil resistance, good electric insulation, odorless, non-toxic and many more. Our customers can avail these nylon products at industry leading prices.
Approx. Price: Rs 400 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Nylon Grade | Cast Nylon |
| Thickness | 5mm to 100mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Material | Cast Nylon |
| Density | 1.2 g/cm3 |
| Available Color | Blue, White, Black and Yellow |