PTFE Product
We are a leading Manufacturer of ptfe sheets :, ptfe thread seal tape, ptfe sheets, ptfe tapes, teflon ptfe rod and ptfe rods from Coimbatore, India.
Approx. Price: Rs 180 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 1500x1500 mm |
| Thickness | 0.55 mm to 100 mm |
| Color | wHITE |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
We supply a variety of PTFE sheets which is made using superior quality of material. PTFE known as teflon by common people.These sheets protect the loading table and heat platen of the press from ink and other debris. This multi-purpose accessory protects the loading table and heat platen of the press from ink and other debris. Teflon sheets protect the loading table and heat platen of the press from debris and ink. These are manufactured using best quality raw material and improve our production techniques.
Approx. Price: Rs 10 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Size | 1/2 inch |
| Brand | Viking |
| Material | PTFE |
| Length | 10 m |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Sealing |
| Thickness | 0.10 mm |
Approx. Price: Rs 800 / KgGet Latest Price Product Details:
| Size | 0.5 to 50 mm |
| Brand | Long Last Polymers |
| Material | PTFE Sheet |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Temperature | 260 Degree C |
| Density | 2.2 g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
We supply a variety of
PTFE Sheets which is made using superior quality of material. PTFE known as teflon by common people.These sheets protect the loading table and heat platen of the press from ink and other debris. This multi-purpose accessory protects the loading table and heat platen of the press from ink and other debris. Teflon sheets protect the loading table and heat platen of the press from debris and ink. These are manufactured using best quality raw material and improve our production techniques.
Approx. Price: Rs 12 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Color | White |
| Brand | Long Last Polymers |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 10 m |
| Width | 20 mm |
Our clients can avail from us a quality assured range of
PTFE Tapes, which are available at economical prices. These products are used in the water systems, Air compression equipment as well as heat systems. We manufacture these products using fine quality raw materials to ensure flawless performance.
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Diameter | 6 mm |
| Length | 100 mm |
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Color | White |
| Melting Point (Degree C) | 80 |
Approx. Price: Rs 900 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kilogram |
| Color | White |
| Material | PTFE |
| Size | 3 Inch (Diameter) |
| Shape | Round |
| Brand | Long Last Polymers |
| Density | 1.34 g/cm3 |
| Operating Temperature | 140 Degree C |
We are engaged in offering high quality range of PTFE Rods that are superior in quality and are known for their durability and performance fabricated using supreme quality metals and fine non-stick Teflon coating, these punches provides quality finish use after use.
PTFE Coated Fiberglass Fabric
Approx. Price: Rs 400 / Square MeterGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Used in Tensile Membrane Systems |
| Brand | Long Last Polymers |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PTFE |
| Thickness | 1.5 mm |
| Temperature Range | -50 to +260 Degree C |
We provide a wide range of
PTFE Coated Fiberglass Fabric using superior fiber as raw material. These are widely reckoned by our clients for features such as dimensional stability, high intensity, low coefficient of friction & conductivity, anti-aging, non-flammable and resistance to chemical & acids. Available in standard specification.
Approx. Price: Rs 1,200 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Diameter | 12 mm |
| Material | PTFE |
| Length | 20 m |
| Rope Shape | Square |
| Rope Type | Twisted |
| Strand Structure | 2 Ply |
| Breaking Temperature | 200 Degree C |
| Color | White |
| Packaging Type | Spool |
| Usage/ Application | Chemical Industry |
We are the largest trader for the PTFE Gland Packing Rope,We deliver the product to the customer with high quality and best pricing in range
Additional Information:
- Production Capacity: 100 Kg
- Delivery Time: ex stock
- Packaging Details: per mtr
Approx. Price: Rs 390 / Square MeterGet Latest Price Product Details:
| Material | PTFE |
| Packaging Type | Roll |
| Design/Pattern | Plain |
| Brand | Long Last Polymers |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3 mm |
| Length | 50 m |
Being one of the foremost leaders in the field of manufacturing, we offer best range of
PTFE Cloth also known as teflon coated fibreglass fabric by common people. These are most commonly used products in the market and are used in sanitary work and are available with cost effective solutions. We manufacture highly superior range of products which are built in highly advance unit of manufacturing. These are the ideal choice of our clients owing to their non-flammable nature, resistance to acids and chemicals.
Approx. Price: Rs 63 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | CNC Machine |
| Brand | Long Last Polymers |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Material | PTFE |
Being a reliable brand, we are committed to offer an extended range of
PTFE Parts. These parts are in great demand in different industries like automobile, railways, pumps and other allied industries. Our highly equipped machinery and expert super vision ensure durability, reliability and low maintenance cost of these parts.
Approx. Price: Rs 10 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Color | White |
| Material | PTFE |
| Brand | Long Last Polymers |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | 250 deg C |
| Shape | Round |
| Diameter | 400 mm |
Approx. Price: Rs 10 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Dimension/Size | 3 Inch (Diameter) |
| Shape | Round |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Temperature | 250 deg C |
Note:-Also available in 1/2 inch, 1 inch and 4 inch diameter.
Ptfe Sheet
Product Price :Get Latest Price
PTFE Products
Approx. Price: Rs 750 / KgGet Latest Price