PVC Products
Manufacturer of a wide range of products which include pvc strip curtain, pvc strip curtains, pvc door curtains, pvc form boards, pvc sheets and industrial curtain.
Approx. Price: Rs 155 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 3 mm |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Door |
| Pattern | Plain |
| Brand | Long Last Polymers |
| Color | Transparent |
| Size | 7 x 3 Feet |
| Shape | Rectangular |
We offer premium quality
PVC Strip Curtain. Owing to the use of qualitative raw material and latest machines and tools, our range offers flawless performance and durability. These are available in wide range of sizes and designs to opt from. These are used to prevent dust, insects, bird and helps in maintaining temperature and hygiene at work place. More over, to assist our customers, we offer them the facility of customization as per their requirements.
We are the stockist for clear transparent PVC strips used for curtains uninterrupted passage in factories, shop floors etc.
Approx. Price: Rs 150 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Material | PVC |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Door |
| Pattern | Plain |
| Brand | Long Last Polymers |
| Shape | Rectangular |
Approx. Price: Rs 160 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Pattern | Plain |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Home |
| Operating Temperature | 30 to - 25 Degree C |
| Brand | Long Last Polymers |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 4.5 mm |
These are used to control temperature loss, dust, spray, fumes and noise reduces heat or cold air loss. It restricts movements of air pollutants such as dust, dirt, smoke, fumes. It admits light and also isolates noisy machinery. It's contemporary design, an intruder-proof exterior door, and the combination of high level of speed-safety-reliability make the spiral door to an innovative door, that represents the state of art of technology.
Approx. Price: Rs 300 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 10 mm |
| Material | PVC |
| Size | 6 x 6 Inch |
| Brand | Long Last Polymers |
| Available Color | Red, Black, White and Grey |
| Shape | Square |
| Pattern | Plain |
The PVC Form Boards is manufactured by our vendors using PVC to ensure chemical stability, anti-corrosive and high intensity.
Approx. Price: Rs 30 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Brand | Long Last Polymers |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Size | 8 Feet x 4 Feet |
| Shape | Rectangular |
| Available Color | Red, Grey, Brown, Pink, etc. |
We are engaged in offering a wide range of
PVC Sheet for our clients based globally. These are manufactured with superior quality raw material using advanced technology. Device using bundles of tubes to let solids in water settle to the bottom for removal by conventional sludge collection means, sometimes used in sedimentation basins and clarifiers to improve particle removal.
Approx. Price: Rs 135 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Square Feet |
| Material | PVC |
| Waterproof | Yes |
| Color | Transparent |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Door |
| Size | 7 x 3 Feet |
| Brand | Long Last Polymers |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 4 mm |
Industrial curtain is also known as PVC strip curtain/Climate control door.
We are doing the supply and installation of industrial pvc curtains in transparent /yellow / orange / and blue colors for various industries.
Approx. Price: Rs 146 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Material | PVC |
| Shape | Rectangular |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Door |
| Brand | Long Last Polymers |
| Pattern | Plain |
We are dealing in Industrial Curtains. We are providing the best quality of this product