Sealing Tapes
Providing you the best range of heat sealing tapes and thread sealing tapes with effective & timely delivery.
Approx. Price: Rs 200 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Long Last Polymers |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 30 m |
| Width | 30 mm |
| Thickness | 0.20 mm |
Our domain expertise has enabled us to come with an excellent collection of
Heat Sealing Tapes. These are developed by the professionals in compliance with international quality standards. A substitute for stitching, our tapes are widely used to seal fabrics together.
Approx. Price: Rs 8 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Color | White |
| Brand | Long Last Polymers |
| Tape Type | Adhesive |
| Material | PTFE |
| Length | 10 m |
| Width | 12.7 mm |
| Thickness | 0.10 mm |
Our company is engaged in supplying a world class range of
Thread Sealing Tapes that are used for cable and wire insulation, loom harnessing and color coding of cables. These are offered in a variety of colors sizes and dimensions as required by the clients.