Product Details:
| Thickness | 3 mm |
| Brand | Long Last Polymers |
| Elongation At Break | 600 - 1350 % |
| Material | HDPE |
| Pattern | Plain |
| Tensile Strength | 30.5 - 33 MPa at Break |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | PP |
| Size | 2 x 1.5 ft |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Advertising |
| Brand | Long Last Polymers |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Thickness | 5mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Long Last Polymers |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Pattern | Plain |
| Shape | Rectangular |
| Available Color | Blue, Red, Grey, Black, Green, Yellow and White |
Product Details:
| Thickness | 5.0 mm |
| Material | Plastic |
| Size | 4 x 3 Feet |
| Brand | Long Last Polymers |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Plain |
| Available Color | Blue, Red, Yellow, Green and Black |
Product Details:
| Usage/Application | Advertising |
| Brand | Long Last Polymers |
| Material | PP |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1.3 x 2 m |
| Thickness | 3 mm |
Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Size | 7 x 2 Feet |
| Material | FRP |
Product Details:
| Thickness | 5mm |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Long Last Polymers |
| Pattern | Plain |
| Material | PU |
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Size | 12" (L) |
| Shape | Round |
| Brand | Long Last Polymers |
| Rod Diameter | 400 mm |
Product Details:
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Diameter | Upto 400 mm |
| Brand | Long Last Polymers |
| Usage | Industrial |
Product Details:
| Thickness | 1mm to 100mm |
| Color | as per the availaility |
| Material | PU |
| Usage/Application | multi |
| Pattern | good |
| I Deal In | New Only |
| quality | best |
Product Details:
| Brand | Long Last Polymers |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PU |
| Color | Yellow |
| Shape | Square |
| No of Hole | 1 |
Product Details:
| Thickness | 25 mm |
| Material | FRP |
| Pattern | Plain |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Long Last Polymers |
| Material | HDPE |
| Density | 0.98 g/cm3 |
| Breaking Strength | 42 MPa |
Product Details:
| Thickness | 6 mm |
| Size | 5 x 2 Feet |
| Brand | Long Last Ploymers |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Syndanio |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Material | UHMWPE |
| Brand | Long Last Polymers |
| Shape | Round |
| Available Color | White, Green, Yellow, Red, etc. |
| Usage | Industrial |
| Length | 1000 mm |
Product Details:
| Thickness | 3 mm |
| Size | 6 x 4 Feet |
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |